KTO TO TAKI TEN CAŁY FREELANCER?

 

Tłumaczenie z angielskiego oznacza wolnego strzelca. Czyli osobę, która wykonuje pracę zleconą przez zleceniodawcę w sposób dowolny i zgodny z każdorazowo ustalanymi warunkami.

To freelancer wybiera z kim i jak chce pracować.

Forma ta jest bardziej zbliżona do bycia przedsiębiorcą niż do bycia pracownikiem etatowym.

A jak wiecie księgowe bardzo lubią przedsiębiorców. 🙂

A czemu piszę o tym właśni teraz?

 

OSTATNIA SYTUACJA Z COVID-19 I LOCKDOWN

 

Ten ostatni czas bardzo sprzyjał przejściu z pracy w biurze do pracy z domu.

Często okazało się, że praca którą można wykonywać głownie z biura poprzez wyzwania czasu w koronie sprawiła, że wiele prac jednak da się zrobić na odległość, wirtualnie, bez wychodzenia z domu, albo bynajmniej przy sporadycznych wizytach w biurze.

Nagle okazało się, że nawet takie instytucje, jak Urzędy Skarbowe czy ZUSy mogą funkcjonować w taki sposób.

Co to oznacza dla ludzi?

Otóż coraz więcej zawodów może przechodzić w tryb freelancera będąc lepszą formą niż klasyczny etat.

 

CO JA NA TO?

 

Jako osoba prowadząca biznes mogę powiedzieć, że takie formy pracy są bardzo korzystne dla obu stron.

Niemniej jednak wymagają na początku więcej samodyscypliny i zaangażowania w pozyskiwaniu zleceń.

Ten typ pracy jest dla osób, które są mocno zorientowane na cel, wymagają rozwoju różnych umiejętność zarządzania sobą.

Ale mogą być też formą dodatkowego zarobku obok etatu będzie okazją do pracy np. z różnych miejsc kraju, a nawet świata.

To wszystko zależy jakie kto ma cele i potrzeby.

 

CZY TO SIĘ OPŁACA?

 

Pewnie powiecie, że wszystko fajnie; pracujesz, gdzie i jak chcesz, ale czy kasa będzie się zgadzać?

No cóż nie mogę powiedzieć, czy kasa Was zadowoli 😉

Pierwszym ważnym elementem jest emerytura, cóż kiedy już skorzystacie z wszelakich promocji ZUSu przez pierwsze 30 miesięcy (no za ten czas to szału w emeryturze nie będzie) zaczniecie płacić ZUS, jakieś 1500 zł co nie da zbyt wielkiej emerytury w stosunku do tego z czego naliczana będzie podstawa emerytury z etatu.

Drugim ważnym elementem i tym przyjemniejszym są koszty i forma opodatkowania. Kiedy Twoja praca już na dzień dobry jest dobrze wyceniana i będąc na zwykłym etacie szybko wpadasz w drugi prób będę freelancerem możesz wybrać podatek liniowy (bądź ryczałt np. w budowlance). Podatek linowy 19% oznacza, że nie ważne ile będziesz mieć dochodu, przez cały rok będziesz płacił tylko podatek w jednostajnej wysokości 19%. No i te kusząco brzmiące koooooszzzztyyyyy 🙂 Otóż są to wydatki odpowiednio udokumentowane, no i co istotniejsze związane z prowadzoną działalnością. Nasi klienci dostają od Nas taką listę podstawowych kosztów podatkowych. Koszty podatkowe potrafią skuteczni zmniejszyć wysokość podatku dochodowego, na co pracownik etatowy nie ma wpływu (no chyba, że małżonek zarabia sporo mniej lub wcale i pod opieką jest pokaźne stadko dzieci :)).

 

RZUCAM TO BĘDĘ BLOGEREM

 

Nim jednak podejmiesz decyzję warto przegadać temat z księgowym bądź doradcą podatkowym, którzy już na liczbach zweryfikują sens porzucenia etatowej posadki na rzecz bycia Indiana Jones-em samozatrudnienia. 🙂

Powodzenia.

Twoja księgowa.